Par jaunizbūvēto siltumtrasi Br. Kaudzīšu ielā, Jaunpiebalgā Drukāt
Pirmdiena, 17 decembris 2018 17:18

jautajums12.decembrī, kad temperatūra ārā bija 0 grādi pēc Celsija, Jaunpiebalgas iedzīvotāji jutās pārsteigti, ieraugot, ka sniegotajā zemē, virs jaunizbūvētās siltumtrases Brāļu Kaudzīšu ielā, ievelkas tumša līnija. Līdz ar to pēc iedzīvotāju domām tas varētu liecināt, ka siltumtrase nav pietiekami nosiltināta, tātad šāds paviršs darbs vai nelietderīga materiālu taupīšana rada lielus siltuma zudumus.
Lai kliedētu iedzīvotāju satraukumu, Jaunpiebalgas novada domes priekšsēdētājs Laimis Šāvējs skaidro radušos situāciju:

“Process ir bezgala vienkāršs, pirmām kārtām, siltumtīklos zudumi ir atkarīgi no gadalaika un tīklu temperatūras. Šajā siltumtrasē iebūvētas kvalitatīvas, rūpnieciski izgatavotas siltinātās caurules ar mazu siltuma zuduma koeficientu, kas atbilst būvnormatīviem. Darbi veikti saskaņā ar projektu, tā īstenotājs izraudzīts konkursā, bijis profesionāls būvuzraugs, kurš pats ir siltumtehniķis. Siltuma zudumi ir jebkurai siltumtrašu caurulei, jo no katras kaut minimāli, bet siltums izdalīsies vienmēr, normālā režīmā 2.5- 4 % no pārvadītā siltuma daudzuma gadā, šai trasē vidēji, atkarībā no caurules diametra, ap 95 W diennaktī uz 1 metru. Esošajās daudzdzīvokļu māju siltumtrasēs uzskaitītie siltuma zudumi pēdējos 10 gados svārstās no 3 līdz 4 % no kopējā saražotā siltuma daudzuma. Tagad, ziemas periodā, tīklos siltuma nesēja temperatūra ir 70 grādi, tāpēc caurules arī vairāk uzsilst, turklāt siltumtīklos jau sen vairs nav ziemas un vasaras temperatūra, jo procesu regulē tehnoloģijas atkarībā no āra gaisa temperatūras. Un arī šādu pašu ainu sākotnēji varētu vērot virs vecās, 2002.gadā būvētās siltumtrases, bet to nemana, jo trases būvētas pirms 16 gadiem, augsnes kārta virs tām sablīvējusies, uzaugusi un sabiezējusi zālīte. Jaunā trase izveidota tikai septembrī, augsne, kaut arī tika blīvēta, laikapstākļu un nokrišņu ietekmē vēl nav dabiski nosēdusies, kā tas vērojams virs vecajām trasēm. Jo irdenāka augsne, jo vieglāk tā vada siltumu, kaut nelielu, bet tomēr. Tajā brīdī, kad neliels slapjš sniedziņš uzsnieg uz nesasalušas zemes pie 0 grādiem pēc Celsija, tur tas arī izkūst. Kļūs aukstāks, šādas parādības nebūs. Taču atkārtoju, ka šie siltuma zudumi ir niecīgi un uztraukumam nav pamata.
Ja kādu iedzīvotāju interesē detalizēts notiekošā skaidrojums, pašvaldībā viņu gaida un labprāt iepazīstinās ar siltumtehnikas procesiem, siltumtrases dokumentiem un būvniecības standartiem, bez kuriem šādi darbi nav nedz iedomājami, nedz realizējami, kā arī ar uzskaiti kā tiek kontrolēts saražotais un patērētais siltuma daudzums.”

Pēdējās izmaiņas: Pirmdiena, 17 decembris 2018 17:20
 
Joomla15 Appliance - Powered by TurnKey Linux